Co najmniej czterech powstańców wielkopolskich działało w założonej kilkadziesiąt miesięcy po zwycięskim zrywie Unii Swarzędz. Mowa tu o Stanisławie Drynkowskim, Janie Baptyście Dytkiewiczu, Antonim Tabace oraz Tadeuszu Zębskim.
Pierwszy z wymienionych został współzałożycielem „Dumy Swarzędza”. Zaangażowanie Drynkowskiego w lokalną społeczność było widoczne w jeszcze wielu innych obszarach. Był m.in. radnym miejskim, inicjatorem pierwszych swarzędzkich Targów Meblowych, cechmistrzem Cechu Stolarzy w mieście oraz członkiem Bractwa Kurkowego.
Jan Baptysta Dytkiewicz nie tylko zakładał najstarszy klub sportowy w Swarzędzu, ale był również jednym z pomysłodawców nazwy „Unia”. W latach 1924-1930 pełnił funkcję naczelnika urzędu pocztowego w mieście.
Kolejny z powstańców – Antoni Tabaka był członkiem Unii i właścicielem sporego zakładu stolarskiego. Zatrudniał kilkudziesięciu pracowników, a produkowane przez jego przedsiębiorstwo stoły oraz krzesła trafiały do wielu zakątków kraju, a także zagranicę (m.in. do Danii, Holandii i Niemiec). Poza działalnością meblarską (współzałożyciel Cechu Stolarzy, współorganizator Targów Meblowych) był również aktywny jako radny miejski, członek Bractwa Kurkowego czy członek Dozoru Szkolnego.
Natomiast Tadeusz Zębski, kolejny członek swarzędzkiej Unii, również był aktywnym działaczem społecznym. Osiedlił się w Swarzędzu na początku lat dwudziestych i działał w handlu oraz polityce. Dwukrotnie (w 1929 r. i 1933 r.) został wybrany do rady miejskiej, pełniąc w niej nawet funkcję przewodniczącego (w latach 1933-1938 r.). Był sekretarzem Bractwa Kurkowego w Swarzędzu oraz przewodniczącym lokalnego Koła Przyjaciół Harcerstwa.
źródło: „Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, A. Bartoszek, A. Małyszka, M.Pokorski (red.), Swarzędz: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Swarzędz 2015
fot. poznan.pl