Przejdź do treści

Unia Swarzędz świętowała 100 lat!

Jeden z najważniejszych dni swarzędzkiego sportu w 2021 roku za nami. Społeczność „Dumy Swarzędza” hucznie uczciła okrągłą rocznicę powstania klubu.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Marcina w Swarzędzu. Ksiądz proboszcz Aleksander Brzeziński w homilii podkreślał jak ważną rolę w życiu odgrywa sport i gratulował dotychczasowych sukcesów.

Bezpośrednio po zakończeniu eucharystii nastąpił przemarsz na swarzędzki rynek. Wzięli w nim udział: władze samorządowe, włodarze klubu, sportowcy i kibice, a na przodzie przejście uświetniały swarzędzka orkiestra dęta wraz z grupą choreograficzną.

Na samym rynku zarząd Unii złożył okolicznościową wiązankę kwiatów pod pomnikiem, po czym wszyscy skierowali się w stronę hali SCSiR. Kolejnym punktem obchodów był pokaz muzyczno-taneczny w wykonaniu wspominanej orkiestry oraz zespołu.

Natomiast punktualnie o 12:00 rozpoczęła się oficjalna część obchodów, czyli Gala Stulecia Unii Swarzędz. Zebranych w hali SCSiR przywitali prezes klubu – Jerzy Majerowicz, wraz z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego 100-lecia – Jackiem Aniołem. Przez kolejne niespełna dwie godziny Gala była przepełniona ciekawymi wydarzeniami.

Na początku nastąpiło oficjalne przekazanie nowego klubowego sztandaru z rąk fundatora – Tomasza Misiornego w ręce prezesa Majerowicza. Później został odtworzony film przybliżający obecnym na hali historię oraz teraźniejszość klubu. Nie mogło również zabraknąć przemówień, z których warto wspomnieć wypowiedzi swarzędzkich władz samorządowych. Burmistrz Marian Szkudlarek i przewodnicząca rady miejskiej – Barbara Czachura przedstawili uchwały, na mocy których hala SCSiR nosić ma imię Zdzisława Schneidera, a okoliczny fragment zieleni stał się skwerem stulecia Unii.

Następnie przyszedł czas na uhonorowania. Wręczone zostały nie tylko medale i odznaki 100-lecia, ale także wyróżnienia związkowe. Medale Polskiego Związku Piłki Nożnej z rąk wiceprezesa WZPN – Rafała Ratajczaka odebrali prezes Majerowicz oraz kierownik pierwszej drużyny i sekretarz zarządu – Mariusz Białkowski.

Po zakończeniu części oficjalnej centrum obchodów przeniosło się nieopodal boisk. Przy szatniach miał miejsce grill, natomiast na boisku ze sztuczną nawierzchnią został rozłożony dmuchany plac zabaw dla dzieci. Na zakończenie tego ważnego dnia odbył się mecz pomiędzy oldbojami Unii Swarzędz a Przyjaciółmi „Zapora”. Spotkanie zakończyło się wysokim remisem 5:5. Dla oldbojów Unii strzelali: Andrzej Bylebył – dwukrotnie, a także Przemysław Minge, Tomasz Jahns oraz Maciej Powietrzyński – po jednym golu. Natomiast w zespole Przyjaciół bramki zdobyli: Waldemar Przysiuda – dwie i po jednej Piotr Jacek, Michał Góralski oraz Robert Cieślewicz.

Zorganizowanie Gali Stulecia Unii nie byłoby jednak możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów, partnerów i ludzi dobrej woli. Szczególne podziękowania należą się Urzędowi Miasta i Gminy Swarzędz, Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu oraz firmie SwaMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.