Przejdź do treści

Przegląd młodzieży [28 marca – 4 kwietnia]

Zapraszamy do lektury pierwszego wiosennego Przeglądu młodzieży. Cykl został poszerzony o rocznik 2009.

F2 Żak (2009) – IV liga okręgowa Grupa 4 (RW): Unia Swarzędz zagrała z SF Luboń, Kadetem Koziegłowy, Victorią Wysogotowo i Talentem Poznań

Dzień 2 kwietnia 2017 to ważna i historyczna data dla małych piłkarzy Unii. W pierwszą niedzielę miesiąca zaliczyli debiut w rozgrywkach ligi WZPN! – Debiut uważam za udany. Wprawdzie udało się wygrać tylko jedno spotkanie, ale z gry zasłużyliśmy na ciut więcej – mówił po zakończeniu rywalizacji trener Wojciech Niklaus. Było dużo walki, Unici starali się umiejętnie rozgrywać piłkę, choć nie zawsze się to udawało. Pierwszą ligową bramkę  dla „Dumy Swarzędza” zdobył Maksio Sowa!

– Gratulacje dla chłopaków, którzy włożyli dużo serca i poświęcenia w grę – zakończył Niklaus.

Kolejna kolejka ligowa odbędzie się 30 kwietnia w Poznaniu. Natomiast 6 maja SKS zagra u siebie. Za tydzień zespół z rocznika 2009 czekają kolejne gry kontrolne.

Niedzielne wyniki:

0:2 z SF Luboń;

1:3 z Kadetem Koziegłowy – bramka Maksia Sowy

3:0 z Victorią Wysogotowo – bramki: Alan Lesński, Piotr Strzałka, Wojtek Stroński;

0:2 z Talentem Poznań.

F1 Żak (2008) – Liga Mistrzów Koziołka

Bardzo dobrze rundę wiosenną zaczęły żaki z rocznika 2008. Podczas pierwszej rundy Ligi Mistrzów Koziołka pokonali drużyny Stoper Poznań 5:0 i Stellę Luboń 4:0 oraz zremisowali z Szóstką Śrem 2:2.

Bramki dla Unii zdobyli: Igor Pytlik – trzy, Igor Cebula – dwie, Alejandro Rodriguez – dwie, po jednej – Filip Browarski, Oskar Gatkowski oraz grający pierwszy raz w oficjalnych rozgrywkach Dawid Wiśniewski.

– Cieszy bardzo dobra gra oraz wysoka skuteczność naszych młodych zawodników. Strzeliliśmy aż 11 goli w trzech meczach – powiedział trener Tomasz Klepacz.

E2 Orlik (2007) – II liga okręgowa: Koziołek Poznań – Unia Swarzędz 4:2 (0:0); sparing; Liga Mistrzów Koziołka

Dość niemrawo rozpoczęła się pierwsza kolejka ligi WZPN w rundzie wiosennej. W ostatni weekend marca orlicy przegrali z zespołem Koziołka Poznań i była to pierwsza porażka w tym sezonie.

– Przystąpiliśmy do tego meczu bardzo mocno osłabieni i szansę dostali zawodnicy, którzy tych minut rozegranych mają mniej. Mimo woli walki, zaangażowania i chęci zwycięstwa nie udało się doprowadzić do korzystnego wyniku. Zabrakło przede wszystkim skuteczności oraz wzięcia odpowiedzialności za grę – skomentował spotkanie trener Mateusz Świergiel.

Dobrze dysponowany Koziołek tego dnia zaaplikował swarzędzanom cztery gole i przegrana 4-2 stała się faktem.

Bramki dla Unii: Krygowski (Śliwiński), Śliwiński (Anastaziak).

W środę „niebiesko-biali” udali się do Gniezna rozegrać sparing z miejscowym Mieszkiem.

– Mimo osłabionego składu spisywaliśmy się dużo lepiej niż w meczu z Koziołkiem. Było widać, że chłopcy już coraz lepiej czują się na dworze – mówił szkoleniowiec rocznika 2007.

Mieszko Gniezno – Unia Swarzędz 5:4 (2:1)

Bramki: Śliwiński x3, Kubiak.

Natomiast w pierwszy weekend kwietnia podopieczni Mateusza Świergiela rywalizowali w pierwszej kolejce wiosennej edycji Ligi Mistrzów Koziołka. Unici wygrali dwa mecze i odnieśli jedną porażkę. We wszystkich spotkaniach swarzędzanie dominowali i po dobrych meczach strzelili aż 7 goli, tracąc przy tym zaledwie dwie bramki. Szansę pokazania się dostali głównie zawodnicy, którzy na co dzień mają mniej okazji do gry.

Unia Swarzędz – Orlik Poznań 1:0

Bramki: Rozynek (Chełmicki).

Koziołek Poznań – Unia Swarzędz 2:1

Bramki: Śliwiński (Marciniak).

Unia Swarzędz – AP Pecna 5:0

Bramki: Śliwiński x2 (Turkiewicz, Rozynek), Marciniak (Śliwiński), Rozynek (Kochanowski), Kochanowski (Zawadzki).

E1 Orlik (2006) – III liga okręgowa Grupa 1 (RW): Unia Swarzędz – Huragan Pobiedziska 7:3 (5:0); Liga Mistrzów Koziołka

Pierwszy weekend kwietnia był bardzo pracowity dla piłkarzy trenera Pawła Koralewskiego.

W sobotni poranek orlicy zmierzyli się z drużynami UKS Śrem, Akademia Pecna i Stoper Poznań w inauguracyjnej kolejce wiosennej Ligi Mistrzów Koziołka.

W pierwszym meczu zawodnicy z rocznika 2006 musieli uznać wyższość zespołu ze Śremu, przegrywając 1:4. W kolejnym spotkaniu „Duma Swarzędza” zmierzyła się z ekipą Akademii Pecna. Prowadząc 2:0, pozwolili sobie strzelić sobie dwa gole. Koniec końców SKS zremisował więc 2:2. Na koniec zmagań ulegli zespołowi Stopera Poznań 2:0.

– Widać poprawę jakości gry naszych zawodników. Coraz więcej gramy „piłką”, wymieniamy więcej podań, stwarzamy więcej klarownych sytuacji w ofensywie. Brakuje jedynie skuteczności pod bramką przeciwnika – mówił trener Koralewski.

W meczach Ligi Koziołka wystąpili: Franek Nowaczyk, Borys Sobkowiak, Jasiek Rumiewicz, Błażej Jęczmionka, Mateusz Kolankiewicz, Marcel Nowicki, Michał Dembiński, Aleks Szmagaj, Szymon Nogowski oraz Olek Drobiazko.

Bramki dla Unii zdobyli Aleks Szmagaj (przeciwko UKS Śrem), Błażej Jęczmionka i Marcel Nowicki (obaj z AP Pecna).

Również w sobotę młodzi Unici zainaugurowali rozgrywki ligi WZPN. Do Swarzędza zawitała drużyna Huraganu Pobiedziska. Początek meczu był wyrównany. Obie drużyny stworzyły sobie okazję do strzelenia bramki. Świetnie w bramce spisywał się Mateusz Pauter, który niejednokrotnie bronił stuprocentowe sytuacje drużyny gości. Bardzo dobra gra w obronie to również zasługa dwóch defensorów, którzy rozpoczęli mecz, czyli Kuby Grudnia i Kacpra Marmajewskiego. Defensywę wspierali także Paweł Kupiak oraz pomagający w środkowej strefie Bartek Waźbiński.

Okazję do strzelenia goli w pierwszych minutach mieli Kuba Bartocha oraz Janek Kapitańczyk, jednak świetnie w bramce spisywał się golkiper Huraganu. Pierwsza bramka padła w 15 minucie meczu, kiedy to do siatki trafił Aleks Szmagaj. Następnie wynik podwyższyli Jorge Rodriguez oraz Philip Albrecht. Na 4:0 strzelił Bartek Waźbiński. Piąte trafienie przed przerwą dołożył Jaś Kapitańczyk.

W drugiej odsłonie inicjatywę przejął zespół z Pobiedzisk. Widać było rozprężenie w szeregach zawodników SKS-u. Gospodarze stracili trzy bramki. Mieli jednak także wiele okazji do podwyższenia wyniku. Dwie z nich zostały wykorzystane. Autorem obu bramek był Jasiek Kapitańczyk. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 7:3.

Gdybyśmy wykorzystali wszystkie okazje do strzelenia bramek, wynik mógłby być o wiele wyższy. Jednakże jakość gry naszych zawodników stała na bardzo wysokim poziomie. Widać było elementy ćwiczone na treningach – powiedział po ostatnim gwizdku Paweł Koralewski.

Już za tydzień, w sobotę, orlicy będą mieli okazję do poprawienia rezultatów w Lidze Koziołka. Zagrają także kolejne spotkanie w lidze WZPN. Rywalem „Dumy Swarzędza” będzie lider rozgrywek –  Concord Murowana Goślina. Mecz rozpocznie się 8 kwietnia o 13:30 w Swarzędzu.

Zdjęcia ze spotkania z Huraganem można zobaczyć TU.

D2 Młodzik (2005) – II liga okręgowa: Sokół Pniewy – Unia Swarzędz 0:7; Suchary Cup; sparing

Podopieczni Krzysztofa Stępińskiego bardzo dobrze rozpoczęli rundę wiosenną. W Prima Aprilis młodzicy wygrali z Sokołem Pniewy 0:7.

Bramki dla Unii zdobyli:  Aleksander Głowacki – trzy, po jednej – Hubert Jędrzejczak, Bartosz Szukalski, Kacper Andrzejewski, Maks Czerwiński.

– Wynik mógł być o wiele wyższy, gdyby nasi zawodnicy wykorzystali wszystkie sytuacje bramkowe – podsumował spotkanie trener Stępiński.

Nie byłoby okazałego zwycięstwa nad Sokołem, gdyby nie ciężko przepracowany okres przygotowawczy, w jego ramach 18 marca piłkarze z rocznika 2005 brali udział w turnieju „Suchary Cup 2017” i w ostatnią sobotę marca rozegrali jeszcze mecz kontrolny z drugą drużyną Błękitnych Owińska.

Start w „Suchary Cup” okazał się bardzo udany. Unici wygrali bowiem rywalizację w Suchym Lesie. W półfinale – po rzutach karnych – wyeliminowali Nielbę Wągrowiec, która gra na tym samym poziomie rozgrywkowym co swarzędzanie. W finale „niebiesko-biali” pokonali Akademię Piłkarską Błękitni Owińska, która na co dzień gra w lidze wyższej niż zespół ze Swarzędza. Warto dodać, że najlepszym bramkarzem turnieju został Marcel Olejniczak.

Sparing z Błękitnymi „Duma Swarzędza” wygrała zaś 7:1. Mimo wysokiego zwycięstwa trener Stępiński podkreślał, że „wynik powinien być znacznie wyższy”.

D1 Młodzik (2004) – I liga okręgowa: AP Dębiec – Unia Swarzędz 2:1 (1:0)

W sobotę, 1 kwietnia młodzicy Unii rozegrali pierwszy mecz wyjazdowy w rundzie rewanżowej w mistrzowskiej lidze rocznika 2004. Inauguracyjne spotkanie zakończyło się porażką 1:2 z broniącym się przed spadkiem zespołem AP Dębiec. Mecz nie układał się po myśli swarzędzan i już od 10 minuty musieli gonić wynik. Po jednej z kontr zespół przeciwny wykorzystał złe zachowanie linii obrony SKS-u i strzelił gola na 1:0. Do przerwy mimo dobrych sytuacji z obydwu stron, wynik nie uległ zmianie.

W drugiej połowie Unia Swarzędz próbowała zdobyć wyrównującą bramkę. Zamiast tego drużyna AP Dębiec znowu wykorzystała dobre crossowe podanie i po szybkiej akcji zdobyła bramkę na 2:0. W końcówce spotkania Oliwer Krajewski strzelił gola dającego nadzieję na wywiezienie z trudnego terenu chociażby remisu. Mimo masowych ataków nie udało się wykorzystać dobrych sytuacji na strzelenie drugiego gola i spotkanie zakończyło się porażką z ostatnią drużyną w tabeli.

Skład wyjściowy Unii: Kędzia – Błażejak, Janik, Żak, Jankowski, Bartkiewicz, Rozenkowski, Brożyński, Krajewski.

C2 Trampkarz (2003) – II liga okręgowa: Unia Swarzędz – UKS Chrobry 3:0; Unia Swarzędz – MKS Trzemeszno 3:1

Trampkarze zaczęli ligę tydzień wcześniej, ponieważ grali zaległy mecz z UKS Chrobry. Batalia ta zakończyła się triumfem Unitów 3:0. Autorami bramek byli: Błachowicz (x2) i Uschler. Po meczu z UKS asysty na swoim koncie mogą odnotowali: Uschler, Wajdzik i Czaczyk.

Skład Unii: Kędzia, Waźbiński, Wajdzik, Jankowski, Antczak, Czoperski, Halt, Chaliman, Rychlewicz, Fliegier, Uschler, Czechowski, Czaczyk, Błachowicz, Małek, Olejnik, Zenker.

Natomiast w pierwszym wiosennym meczu podopieczni Wojciecha Niklausa pokonali zespół MKS Trzemeszno 3:1. Gole strzelili: Czechowski, Błachowicz i Fliegier, a asystowali im: Halt, Chaliman, Błachowicz.

– Mecz ten pokazał, że jesteśmy dobrze przygotowani do  rundy rewanżowej i będziemy walczyć o awans do 1 ligi – komentował boiskowe zmagania szkoleniowiec rocznika 2003.

Gra szczególnie w pierwszej połowie mogła się podobać. „Duma Swarzędza” starała się budować akcje, wykorzystując wszystkie formacje,  w środkowej strefie kreatywna gra pomocników  pozwalała stwarzać naszemu zespołowi sporo okazji. Szwankowało tylko  wykończenie, bo bramek tego dnia powinno paść dużo więcej.

Skład:  Kędzia, Waźbiński, Wajdzik, Antczak,  Halt, Chaliman, Rychlewicz, Fliegier,  Czechowski, Błachowicz, Małek.  Ponadto zagrali: Uschler, Olejnik, Zenker, Wabiński, Czaczyk, Jankowski, Czoperski, Wysocki

B2 Junior Młodszy – II liga okręgowa: Unia Swarzędz – Kłos Gałowo 7:1

Pierwszego kwietnia juniorzy młodsi rozegrali inauguracyjny mecz rundy wiosennej z Kłosem Gałowo. Na początku goście przeważali, czego dowodem była szybka bramka. Po wyjściu na prowadzenie drużyny z Gałowa zaatakowali Unici. Po strzeleniu gola kontaktowego mecz toczył się już tylko pod dyktando SKS-u. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 7:1 na korzyść gospodarzy. Mimo że przez ostatnie dziesięć minut swarzędzanie musieli grać w dziesiątkę.

A1 Junior – I liga wojewódzka: Centra Ostrów Wielkopolski – Unia Swarzędz 3:1 (2:1)

Zawodnicy Unii Swarzędz od początku spotkania mieli problem z wejściem w odpowiedni rytm meczu. Wąskie i krótkie boisko utrudniało szybkie podejmowanie decyzji oraz z rozgrywanie piłki. Pierwsza bramka dla drużyny Ostrowa padła po rzucie rożnym. Brak komunikacji obrońcy z bramkarzem Unii doprowadziły do łatwej sytuacji podbramkowej, którą wykorzystał zespół Centry. Po niespełna dwóch minutach zawodnicy z Ostrowa ponownie zdobyli bramkę. Bramkarz zespołu Unii zbyt późno wyszedł z bramki i zawodnik Centry dograł piłkę koledze z zespołu do pustej bramki. Pod koniec pierwszej połowy Mateusz Hawryluk po rzucie z autu przyjął piłkę plecami do bramki i skierował ją w pole karne, gdzie świetnie znalazł się Paweł Wojciechowski  i uderzeniem głową zdobył kontaktową bramkę. W drugiej połowie zespół Unii kontrolował przebieg spotkania, utrzymując się przy piłce oraz tworząc sobie kilka dogodnych sytuacji podbramkowych, niestety żadna nie znalazła drogi do bramki. Bramkę na 3:1 zespół Unii stracił po rzucie rożnym.

Skład Unii: Tomaszewski, Czudziński, Janicki, Schroedter, Babuszkiewicz, Hawryluk (75′ Wajdzik), Nowicki (65′ Przybylak), Matuszak (46′ Kistowski), Remlein, Wojciechowski, Olejnik .