Przejdź do treści

Unici w plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Swarzędza!

Zapraszamy do głosowania na „niebiesko-białych” w plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Miasta i Gminy Swarzędz! W tym roku można nas wesprzeć aż w czterech kategoriach.

Udział mogą wziąć wszystkie osoby powyżej 16. roku życia, które mieszkają w mieście lub gminie Swarzędz. Głosować można TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych kandydatów.

Zdzisław Schneider (Najpopularniejszy sportowiec – kategoria Jubileuszu 380-lecia)

Najwybitniejszy sportowiec swarzędzkiej Unii. Karierę zapaśniczą rozpoczął w wieku 13 lat. Współzałożyciel sekcji zapasów w stylu klasycznym.  Dziewięciokrotny Mistrz Polski w stylu klasycznym i trzykrotny w stylu wolnym. Pierwszy raz po mistrzostwo sięgnął mając zaledwie 16 lat. Wielokrotny reprezentant Polski i uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helisinkach w 1952 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał w „Dumie Swarzędza” jako trener, gdzie przez ponad pół wieku szkolił adeptów zapasów. Jego wychowankami są m.in. Ludwik Pluta, Jan Pluta i Józef Wanat.

 

Jakub Błachowicz (Najpopularniejszy sportowiec – kategoria do 16 roku życia)

Piłkarz Unii Swarzędz rocznik 2003. 14-latek jest podstawowym zawodnikiem i kapitanem drużyny. Miał ogromny wkład w awans zespołu Wojciecha Niklausa do I ligi okręgowej trampkarzy starszych w poprzednim sezonie. W obecnych rozgrywkach jest jedną z najważniejszych postaci stanowiących o sile SKS-u w wyższej klasie rozgrywkowej. „Blacha” jako jeden z najszybszych futbolistów często reprezentuje swoją szkołę w zawodach biegowych. Został nominowany w plebiscycie „Mistrzowie Sportu 2017” w kategorii Sportowiec Jun ior Roku organizowanym przez Głos Wielkopolski.

Mikołaj Nowak (Najpopularniejszy sportowiec – kategoria powyżej 16 roku życia)

Piłkarz swarzędzkiej Unii od 7. roku życia. Po dziesięciu latach gry w zespołach młodzieżowych „Dumy Swarzędza” został zawodnikiem pierwszej drużyny. Nowak jest wszechstronnym futbolistą, który może występować zarówno w obronie, jak i w pomocy. Mimo zaledwie 19 lat ma już za sobą 58 rozegranych spotkań w seniorskiej piłce. Były reprezentant Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w rozgrywkach UEFA Regions Cup. W sezonie 2014/15 jako piłkarz zespołu juniorów starszych zajął 3. miejsce w I lidze wojewódzkiej. Został nominowany w plebiscycie „Mistrzowie Sportu 2017” w kategorii Sportowiec Senior Roku organizowanym przez Głos Wielkopolski. Brat Dariusza – bramkarza seniorów Unii.

Sebastian Nowicki (Najpopularniejszy sportowiec – kategoria powyżej 16 roku życia)

Najzdolniejszy młody zapaśnik klubu z ul. Św. Marcina 1. W swojej kategorii wagowej, czyli 55 kilogramów, jest jednym z najlepszych zawodników w zapasach w stylu klasycznym w całej Polsce. Mistrz Polski Juniorów, uczestnik Mistrzostw Europy Juniorów w Dortmundzie, a także zdobywca Miedzynarodowego Pucharu Polski Juniorów. Poza sukcesami młodzieżowymi coraz lepiej radzi sobie także w zapasach seniorskich. Ma już za sobą walki w Krajowej Lidze Zapaśniczej w barwach WKS WZS Grunwald – Sobieski Poznań.

Unia Swarzędz (Najpopularniejsza drużyna sportowa)

Najstarszy klub sportowy w mieście założony 15 sierpnia 1921 roku z inicjatywy Mariana Zaporowskiego. Przez ponad 95 lat „Duma Swarzędza” wychowała dziesiątki tysięcy sportowców. Obecnie klub składa się z czterech sekcji – piłkarskiej, zapaśniczej, lekkoatletycznej oraz gimnastycznej, skupiając ponad 600 zawodników.

Jan Piechota

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.