Przejdź do treści

Startuje reforma IV ligi. Będzie trudniej

Od zbliżającego się sezonu rozpocznie się reforma IV ligi i niższych lig w Wielkopolsce. Zmienione zostaną zasady awansów i spadków. Stworzony zostanie także nowy poziom rozgrywkowy.

W sezonie 2018/19 (czyli kolejnym po tym nadchodzącym) struktura seniorskich rozgrywek piłkarskich w województwie wielkopolskim ma wyglądać następująco:

-> jedna IV liga obejmująca całe województwo – będzie liczyła 20 zespołów i  „zostanie utworzona z zespołów IV Lig grup północnej i południowej, zespołów awansujących z Klas Okręgowych Poznań Wschód, Poznań Zachód,
Piła, Konin, Kalisz i Leszno oraz zespołów spadających z III Ligi”;

-> trzy Ligi Międzyokręgowe (nowy poziom rozgrywkowy pomiędzy IV ligą a Klasą Okręgową) – każda z grup będzie liczyła 16 zespołów i zostaną one utworzone „z właściwych terytorialnie zespołów spadających z IV Lig grup północnej i południowej oraz awansujących z właściwych terytorialnie Klas Okręgowych Poznań Wschód, Poznań Zachód, Piła, Konin, Kalisz i Leszno”;

-> Klasa Okręgowa i niższe ligi w niezmienionej formie.

Aby nadać seniorskim rozgrywkom wyżej opisany kształt, w zbliżającym się sezonie zostaną zmienione zasady awansów i spadków. Jako że Unia występuje w IV lidze gr. wielkopolskiej północnej, skupimy się na zasadach obejmujących tę grupę.

Awans

Jak było dotychczas?

Zwycięzca IV ligi gr. wielkopolskiej północnej rozgrywał dwumecz barażowy z mistrzem IV ligi gr. wielkopolskiej południowej o awans do III ligi.

Jak będzie teraz?

Dotychczasowa forma awansu w sezonie 2017/18 zostanie zachowana. Od sezonu 2018/19 – po połączeniu dwóch grup IV-ligowych w jedną – mistrz IV ligi wielkopolskiej automatycznie awansuje do III ligi.

Spadek

Jak było dotychczas?

  • W grupie składającej się z 16 zespołów – dwa, które zajęły ostatnie miejsca w tabeli (tj. 15 i 16 pozycje) automatycznie spadały do właściwych terytorialnie Klas Okręgowych;
  • Zespół, który zakończył rozgrywki na 14. miejscu spadał z IV ligi gr. wielkopolskiej północnej, wówczas kiedy mistrz IV ligi gr. wielkopolskiej północnej przegrywał baraże ze zwycięzcą IV ligi gr. wielkopolskiej południowej o awans do III ligi.

Jak będzie teraz?

W związku z łączeniem dwóch IV-ligowych grup w jedną:

  • „spadają zespoły z miejsc od 9 do 16 do odpowiedniej terytorialnie grupy Ligi Międzyokręgowej”;
  • „spada również zespół z 8 miejsca w grupie której zwycięzca przegra baraż o awans do III Ligi”;
  • „ilość drużyn spadających może się zwiększyć o ilość drużyn spadających z III ligi”.

Oznacza to, że w najgorszym wypadku z IV ligi gr. wielkopolskiej północnej w sezonie 2017/18 może spaść 11 z 16 zespołów przystępujących do rozgrywek (w przypadku degradacji z III ligi Polonii Środa Wielkopolska i Lecha II Poznań). Czyli by być w 100% pewnym utrzymania Unici powinni zająć 5. miejsce lub wyższe.

Wszystkie informacje dot. reformy IV ligi i niższych lig dostępne są TUTAJ.

źródło: Wielkopolski Związek Piłki Nożnej

Jan Piechota

 

1 komentarz do “Startuje reforma IV ligi. Będzie trudniej”

  1. Pingback: GKS Dopiewo przyjedzie do Swarzędza « SKS Unia Swarzędz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.