Przegląd młodzieży [8 listopada – 14 listopada]

Większość roczników grała swoje ostatnie spotkania w bieżącym roku. Były zarówno zwycięstwa, remisy jak i porażki.

Orlik E2 – II Liga Okręgowa (2007): Korona Zakrzewo – Unia Swarzędz 4:18 (1:15)

Na koniec rundy jesiennej Orlicy wygrali w bardzo dobrym stylu z Koroną Zakrzewo 18:4. W tym meczu został przez swarzędzan przekroczony pułap 100 bramek! Od początku było widać, że rywal nie został zlekceważony i potraktowany bardzo poważnie przez podopiecznych Mateusza Świergiela. Bramki, jakie padały w pierwszej połowie, były po znakomitych akcjach na jeden lub dwa kontakty, aż ręce same składały się do oklasków. W drugiej połowie wkradło się troszkę rozluźnienia w szeregi Unii i konsekwencją tego była słabsza gra zespołu. W spotkaniu dostali szansę zawodnicy, którzy rozegrali mniej minut w lidze WZPN i zaprezentowali się naprawdę z bardzo dobrej strony. Bezapelacyjnie piłkarze z rocznika 2007 zostają mistrzami jesieni. Wszystkie statystyki o tym świadczą. Jest to drużyna niepokonana, z największą ilością zwycięstw, zarówno u siebie, jak i na wyjazdach, ma najlepszy atak w lidze (104 bramki strzelone!) oraz najlepszą obronę. Widać, że chłopcy robią ogromne postępy z miesiąca na miesiąc i, co najważniejsze, grają taką piłkę, którą przyjemnie się ogląda.

Bramki: Kubiak (Bandura), Bandura x8 (Kubiak x2), Śliwiński x3 (Bandura, Andrzejewski x2), Krygowski x4 (Rozynek, Kozłowski x2), Anastaziak (Kozłowski), Kędzia (Kozłowski).

Skład: Kędzia – Anastaziak, Chałupka – Bandura, Andrzejewski, Kubiak – Śliwiński.

Rezerwa: Rogalski, Kaczmarek, Krygowski, Kozłowski, Rozynek, Żak.

Młodzik D2 – II Liga Okręgowa (2005): SPN Szamotuły – Unia Swarzędz 2:2

W sobotę podopieczni Krzysztofa Stępińskiego zremisowali z zespołem SPN Szamotuły 2-2 po trafieniach Michała Stawiarskiego oraz Krzysztofa Kobylińskiego. Mecz miał bardzo wyrównany przebieg. Remis to najsprawiedliwszy wynik jaki mógł paść tamtego dnia.

Młodzik D1 – I Liga Okręgowa (2004): Unia Swarzędz – Lech Poznań 1:2 (0:0)

AP Reissa Poznań – Unia Swarzędz 4:1

Pierwsza drużyna rocznika 2004 rozegrała w tym tygodniu dwa ostatnie jesienne spotkania ligi WZPN.

Przeciwnikiem „Dumy Swarzędza” w Świeto Niepodległości był Lech Poznań. SKS stoczył z nim bardzo ciekawy i wyrównany pojedynek. Pierwsza połowa nie przyniosła zbyt wielu dogodnych sytuacji pod obiema bramkami. Jednakże to zespół gospodarzy jako pierwszy zdobył bramkę. Po ciekawej akcji z kilkoma szybkimi podaniami, piłkę w środkowej części boiska otrzymał Oliwier Krajewski, który podał do wychodzącego na czystą pozycję Bartosza Dudy. Lech Poznań długo starał się odpowiedzieć na to trafienie, ale swarzędzanie bardzo skutecznie odpierali jego ataki. Bramka wyrównująca padła, gdy Mateusz Brożyński, chcąc przerwać akcję gości, wybił piłkę pechowo w kierunku bramki Unii. Jakub Kędzia zdołał odbić futbolówkę, ale przy dobitce był już bezradny. W drugiej połowie kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, drużyna z Poznania wywalczyła rzut rożny i w konsekwencji strzeliła gola. Arbiter spotkania nie pozwolił młodzikom ze Swarzędza na wznowienie gry i trzy punkty padły łupem Lecha Poznań. Mimo porażki zawodnicy zasłużyli na duże słowa uznania.

Skład: Jakub Kędzia, Eryk Błażejak, Olaf Żak, Kacper Janik, Kacper Rozenkowski, Mateusz Bartkiewicz, Bartosz Duda, Oliwier Krajewski, Jan Chmielewski, Maciej Głowiński, Mateusz Brożyński, Patryk Jankowski, Maksymilian Stefański.

Niedzielny i zarazem ostatni mecz w rundzie jesiennej ligi mistrzowskiej WZPN, zakończył się zwycięstwem gospodarzy, a zarazem wicelidera ligi młodzików. O ile rozmiary porażki są dość wysokie, o tyle na pewno zwycięstwo nie przyszło Akademii Reissa z łatwością. Niezbyt udany początek meczu  w w wykonaniu „niebiesko – białych” wykorzystali zawodnicy Akademii Reissa, którzy zdobyli bramkę już w pierwszych minutach gry. Na szczęście utrata gola podziałała na swarzędzan pobudzająco i od tamtego czasu zaczęli grać dobry mecz. Po udanej próbie założenia pressingu przez Bartka Dudę, obrońca był zmuszony do wycofania piłki, ale zrobił to na tyle niedokładnie, że piłkę przejął Oliwer Krajewski. Oliwier znalazł się w sytuacji sam na sam i doprowadził do remisu. Po zmianie stron futboliści SKS-u łatwo tracili piłkę, a przechodzenie z defensywy do kontrataku nie było łatwe. Bardzo dobrze zorganizowana gra piłkarzy z Akademii Reissa przyparła Unię do muru. Jedyne na co było tego dnia gości to rwane akcje w kontrataku, które nie przynosiły nam zbyt wielu korzyści. Mimo takiego obrazu gry bardzo dzielnie i długo SKS odpierał ataki gospodarzy. Oblężenie jednak nie ustępowało i w ostatnich minutach gry „Duma Swarzędza” straciła aż trzy bramki. Dodać trzeba, że gole padły po ewidentnych błędach zawodników ze Swarzędza. Szkoda, bo było bardzo blisko zdobycia punktów na trudnym boisku, na którym jeszcze żadna drużyna jak do tej pory nie zdołała chociażby zremisować.

Unia zagrała w składzie: Jakub Kędzia, Eryk Błażejak, Kacper Janik, Kacper Kroczyński, Kacper Rozenkowski, Mateusz Bartkiewicz, Bartosz Duda, Oliwier Krajewski, Michał Mendzelewski, Mateusz Brożyński, Patryk Jankowski, Bartosz Ostrowski i Hubert Kubacki.

– Porażka spowodowała, że spadliśmy na 5 miejsce w tabeli z dorobkiem 22 punktów. Nasz zespół w wielu meczach pokazał się z bardzo dobrej strony i możemy być zadowoleni z rezultatu osiągniętego na półmetku sezonu. Mamy oczywiście w pamięci także słabsze momenty i rzeczy do poprawienia., nad którymi popracujemy. Z niecierpliwością oczekujemy rundy rewanżowej. – podsumował trener Maciej Łazar.

Młodzik D1 – III Liga Okręgowa Grupa 1 (2004): Unia II Swarzędz – Mieszko II Gniezno 2:1 (1:1)

Ze względu na zły stan boiska tydzień temu spotkanie nie mogło się odbyć. Jako, że los bywa dość przewrotny, to dzisiaj wcale nie było z boiskiem w Swarzędzu lepiej. Nie przeszkodziło to piłkarzom wyjść na płytę i zagrać bardzo ciekawy, emocjonujący, a co najważniejsze dla gospodarzy – zwycięski mecz. Od pierwszej minuty drużyną zdecydowanie przeważającą był SKS. Mieszko Gniezno, zwłaszcza w pierwszej połowie, ograniczał się do wybijania piłki, co tylko dodatkowo nas napędzało. Po strzale z rzutu wolnego swarzędzanie wyszli na prowadzenie. Bramkę zdobył Maciej Głowiński, po którego strzale piłka delikatnie jeszcze odbiła się od interweniującego obrońcy, ale wpadła do bramki. Po tej sytuacji drużyna z Gniezna zaczęła coraz bliżej podchodzić w okolice pola karnego Unii. Kilkukrotnie dobrymi interwencjami popisał się Piotr Załęski. Na nieszczęście jeszcze przed przerwą Mieszko doprowadził do wyrównania. Po zmianie stron gra była bardziej wyrównana, jednak to gospodarze my z minuty na minutę odzyskiwali kontrolę w grze. Michał Mendzelewski zdobył drugą bramkę po podaniu Bartka Ostrowskiego, jednak będąc na minimalnym spalonym, gol nie został uznany. W ostatnich minutach meczu „niebiesko-biali” zagrali o pełną pulę. Za sprawą Mateusza Matuszaka „Duma Swarzędza” wyszła na prowadzenie, którego nie oddała do ostatniego gwizdka. Mateusz otrzymał podanie od Macieja Głowińskiego i oddał precyzyjny strzał zza pola karnego tuż przy długim słupku. Mimo trudnego pojedynku Młodzicy zakończyli rozgrywki zwycięstwem, a to jest najważniejsze.  Finalnie zajęli więc 3. miejsce w tabeli (na pięć drużyn) z dorobkiem 10 punktów.

Skład: Piotr Załęski, Mateusz Bogusławski, Mateusz Cupryniak, Piotr Bukowski, Maciej Głowiński, Michał Mendzelewski, Mateusz Brożyński, Maksymilian Stefański, Bartosz Ostrowski, Marcel Bogusławski, Mateusz Matuszak, Jan Polechoński, Hubert Kubacki.

Trampkarz C2 – II Liga Okręgowa (2003): Avia Kamionki – Unia Swarzędz 0:3 – walkower

Gospodarze nie mieli wystarczającej ilości zawodników i mecz oddali walkowerem.

Junior Młodszy B2 – II Liga Okręgowa:

Ostatni mecz rundy jesiennej juniorzy młodsi zagrali z drużyną Polonii Środa na kameralnym boisku w Zielnikach. Od samego początku swarzędzanie grali na połowie przeciwnika i szybko zdobyli gola. Późniejsza gra to błędy w obronie i bramkarza które spowodała że zawodnicy Artura Klemensa… wbili piłkę do własnej bramki.  Po uspokojeniu gry SKS strzelił drugiego gola. Zmiana stron i utrzymała schemat, że to Unia atakowała pozycyjnie, a Poloniści próbowali swoich sił z kontrataku. Zmiany zawodników w końcówce dały trochę świeżości drużynie i udało się ostatcznie wygrać 1:3.

Bramki: Szymek x2 i Antek

Asysty: Hoffi, Gordo, Rzepka

Junior Starszy A1 – I Liga Wojewódzka: Unia Swarzędz – Jarota Jarocin 4:2 (2:2)

Mecz, który miał miejsce w Poznaniu rozpoczął się dla podopiecznych Marka Gołembowskiego niekorzystnie. Popełniono dwa poważne błędy przy wyprowadzeniu piłki, które zaskutkowały dwubramkową stratą. Później mecz odbywał się pod dyktando zespołu ze Swarzędza. Do przerwy było 2:2. W drugiej połowie „niebiesko-biali” mieli wiele sytuacji, z których dwie udało się skutecznie wykorzystać. Był to najlepszy mecz pod względem piłkarskim w rundzie jesiennej.

Bramki: Paweł Wojciechowski, Marek Olejnik, Krystian Czudziński, Mikołaj Hawryluk.